Hołka (holllka) wrote,
Hołka
holllka

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Livejournal vs. Blogger (vs. Tumblr)

Najwyższa pora na kolejne podsumowanie, bo w końcu Dyrdymały Filmowo-Serialowe od ponad miesiąca istnieją na Google'owym blogu. W związku z tym wypada porównać Livejournal z Bloggerem. Momentami odniosę się także do Tumblra, ale nie będzie on głównym tematem dzisiejszego wpisu. Aha - ten post bezpośrednio nawiązuje do wpisu z listopada, w związku z tym nie będę się rozpisywać o pewnych plusach i minusach Livejournala, o których napisałam tam.

Runka I: Zakładanie nowego konta
Na Livejournalu login staje się jednocześnie nazwą użytkownika i adresem. Jego późniejsza zmiana jest niemożliwa. Nie można też mieć jednocześnie kilku blogów przypisanych do jednego konta.

Na Bloggerze zakładamy sobie profil użytkownika (nie jest to równoznaczne z założeniem pełnego konta na Google - czyli takiego obejmującego Gmaila, Google+ i inne podobne rzeczy). Login nie jest nazwą użytkownika - tą możemy dowolnie zmieniać. Do jednego konta może być przypisana dowolna liczba blogów. Adres bloga nie jest równoznaczny z jego właściwą nazwą i możemy go później edytować (przy czym trzeba się liczyć z tym, że jeśli zmienimy adres url, a ktoś wcześniej zalinkuje gdzieś nasz blog, to linki te automatycznie zaczną prowadzić donikąd).

Co ciekawe - po założeniu bloga na Bloggerze stajemy się jego administratorami (czyli osobami z pełnymi uprawnieniami). Ale bloga może jednocześnie tworzyć kilka osób - osoby te dodajemy my, administratorzy. Livejournal też posiada podobną opcję, z tym, że chodzi w niej bardziej o założenie pewnej wspólnoty blogowiczów, w której każdy będzie sam sobie panem i władcą. Część osób pewnie uzna to za coś fajnego, ale osobiście uważam, że jeśli chodzi o zarządzanie czymś, to demokracja nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Na koniec jeszcze drobna uwaga dotycząca tumblra. Okazało się, że choć teoretycznie do jednego loginu może być przypisane kilka blogów, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Całość jest dość skomplikowana i nie chce mi się tu teraz szerzej o tym pisać, musicie po prostu uwierzyć mi na słowo.
Wynik po rundzie I:
Livejournal 0 punktów
Blogger 3 punkty
(za możliwość posiadania kilku blogów przypisanych do jednego konta, możliwość modyfikacji adresu url bloga oraz za to, że jednego bloga może współtworzyć kilka osób, ale tylko jedna z nich jest administratorem)

Runda II: Panel administracyjny
Od razu zaczęłam korzystać z nowego interfejsu panelu administracyjnego na Bloggerze. Początkowo całość wydawała mi się przerażająco skomplikowana, ale po mniej więcej godzinie zabawy zorientowałam się, o co chodzi. I na obecną chwilę uważam, że blog Google'a prezentuje się w tym przypadku dużo bardziej przejrzyście, od Livejournala.

Plusami Bloggera jest to, że przez panel administracyjny ma się bezpośredni dostęp do edycji wszystkich postów i komentarzy. Dużym ułatwieniem jest też, że panel został całkowicie spolszczony. Możliwe jest także obejrzenie statystyki odwiedzin bloga - przy czym ta ostatnia nie działa do końca dobrze, ponieważ bierze pod uwagę także odwiedziny osób tworzących bloga (z tego powodu ponad 75% wejść na Dyrdymały Filmowo-Serialowe została wygenerowana przeze mnie).

W porównaniu z tym wszystkim Livejournal nie prezentuje się źle - ale przez to, że nie posiada tych wyżej wspomnianych elementów praca w nim jest nieco trudniejsza.
Wynik po rundzie II:
Livejournal 0 punktów
(bo nie posiada niczego, czego nie byłoby w Bloggerze)
Blogger 3 punkty (za przejrzysty i w pełni spolszczony panel administracyjny, łatwy podgląd postów i komentarzy oraz wbudowaną statystykę odwiedzin)

Runda III: Wygląd
Jeśli chodzi o możliwość dodawania dodatkowych elementów do bloga, to Livejournal i Blogger bardzo się między sobą nie różnią. Owszem, na blogu Google'a zostało to rozwiązane w sposób bardziej efektowny i graficzny, a na Livejournalu wszystko odbywa się "tekstowo". Końcowy efekt jest jednak bardzo podobny.

Wielkim minusem Livejournala jest niestety to, że nie pozwala on na dodawanie elementów posiadających javascript. Plusem jest z kolei to, że wszystkie elementy od razu wyglądają dobrze i modyfikacje css-a strony są raczej niepotrzebne.

W przypadku Bloggera bardzo miłym zaskoczeniem było dla mnie to, iż pozwala on nie tylko na modyfikację wyglądu całości strony, ale także na zmianę wyglądu jedynie jej poszczególnych elementów. Możemy też wybierać spośród naprawdę dużej ilości czcionek. Przy czym - niestety większość z nich nie wyświetla polskich znaków. Kolejną rzeczą, która osobiście mi się nie podoba jest to, że poszczególne dodatkowe elementy niestety nie współgrają ze sobą dobrze i wiem, że w wolnym czasie będę musiała przysiąść i pogrzebać w Bloggerowym css-ie.

Plusem Bloggera jest też to, iż posiada on uproszczony wygląd dla osób przeglądających bloga z telefonów komórkowych.
Wynik po rundzie III:
Livejournal 2
punkty (za dobrze opracowany wygląd skórek i łatwość modyfikacji ich wyglądu)
Blogger 2 punkty (za większe możliwości modyfikacji wyglądu oraz wersję dla telefonów komórkowych)

Runda IV: Tworzenie nowych wpisów
Na pierwszy rzut oka obydwa blogi zbytnio się nie różnią - edytor Rich Textu działa w nich dobrze, ale nie zawsze poprawnie, przez co konieczne są zmiany bezpośrednio w kodzie HTML. Dodawanie tagów odbywa się na podobnej zasadzie - można wybrać z tych wcześniej użytych lub też łatwo stworzyć nowe. Do każdego wpisu automatycznie dodawany jest podpis, który wcześniej ustalamy sami. Niestety ani Livejournal, ani Blogger nie tworzą automatycznie akapitów dodając znacznik <p>. Na coś takiego natknęłam się tylko na Tumblr, ale było to bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwoliło między innymi na ustalenie wcięć na początku akapitu, dzięki czemu tekst stawał się nieco bardziej czytelny.

Obydwa blogi w nieco inny sposób tworzą datę wpisu - Livejournal uwzględnia moment, w którym post zostanie umieszczony na blogu, Blogger - chwilę, w której dopiero zaczynamy pisać. Innymi słowy: jeśli przykładowo zaczęłabym pisać tego posta o godzinie 13:30, a skończyła o 14:15, to Blogger pokazałby pierwszy czas, a Livejournal ten drugi. Nie mam pojęcia, które rozwiązanie jest lepsze - na szczęście w obydwu przypadkach możliwa jest modyfikacja godziny, o której post został opublikowany.

Największym plusem Bloggera jak dla mnie jest to, że bardzo dobrze działa na nim zapisywanie postu w wersji roboczej. Blogger robi taki zapis automatycznie co kilka minut, sami także możemy to zrobić wciskając "zapisz wersję roboczą". Nieopublikowanych postów w wersjach roboczych możemy mieć dowolną ilość i do każdego z nich wrócić w dogodnym dla nas momencie.
Na Livejournalu post także zapisuje się automatycznie, ale nie mamy możliwości zrobienia tego manualnie. Gdyby przypadkiem wysiadł mi teraz prąd, to po ponownym odpaleniu Livejournala zostałabym zapisana, czy odtworzyć automatycznie zapisany wpis. Problem polega na tym, że w pamięci Livejournala można zapisać tylko jeden nieopublikowany wpis. Co więcej - czasami przywracanie kopii zapasowej nie działa poprawnie.

Na Bloggerze podobało mi się też to, że na dole każdego wpisu pojawia się nie tylko mój podpis, ale także coś w rodzaju ankiety, która pozwala każdemu (a nie tylko zalogowanym użytkownikom - jak to było w przypadku Livejournala) oddać głos.

Jedynym minusem Bloggera jest niestety to, że jeśli w jakiś sposób zmodyfikujemy wygląd tekstu przy pomocy edytora HTML, a potem przejdziemy do Rich Textu, to niektóre z wprowadzonych przez nas wcześniej modyfikacji HTML znikną. W Livejournalu coś takiego nie ma miejsca
Wynik po rundzie IV:
Livejournal 1 punkt
(za "niezjadanie" niektórych części kodu HTML po przejściu do Rich Textu)
Blogger 2 punkty (za możliwość tworzenia kopii zapasowych oraz ankietę dodawaną w stopce każdego wpisu)

Runda V: Multimedia
Na Bloggerze działa javascript.

Jeśli chodzi o fotografie, to Blogger pozwala nam na wgrywanie zdjęć bezpośrednio z twardego dysku komputera, z naszego konta na Picasie (jeśli takie mamy) oraz z adresu url. Mamy także podgląd wszystkich zdjęć, które umieściliśmy na blogu do tej pory i możemy ponownie użyć któregoś z nich. Fotki można wyświetlać standardowo albo w lightboxie. Całość jest więc rozwiązana bardzo dobrze.

Dużym nieporozumieniem jest dla odmiany wstawianie na Bloggera filmów. Po kliknięciu na ikonkę dodawania wideo, możemy skorzystać tylko z filmów z YouTube. Co więcej - niemożliwe jest tutaj wstawienie filmu poprzez podanie jego adresu url - widea musimy szukać przez wewnętrzną przeglądarkę. Filmiki z innych stron też możemy wstawić, ale tylko za pomocą embed code.

Livejournal nie faworyzuje żadnego serwisu z filmami i wszelkie widea trzeba do wpisu dodawać tak samo, przy pomocy embed code. Z kolei w przypadku tego bloga - minusem znów jest to, że elementy posiadające javascript nie są wyświetlane.
Wynik po rundzie V:
Livejournal 1 punkt
(za niefaworyzowanie YouTube)
Blogger 2 punkty (za łatwe wgrywanie zdjęć oraz obsługę javascript)

Runda VI: Interakcja z innymi
W przypadku obydwu blogów dodawanie komentarzy jest tak samo proste i nieskomplikowane. Pod tym względem blogi zbytnio się więc nie różnią.
Wynik po rundzie VI:
Livejournal 1 punkt

Blogger 1 punkt

Runda VII: Archiwum
W tym przypadku rzecz jest bardzo subiektywna. Od strony panelu administracyjnego - Blogger spisuje się dużo lepiej, dając przejrzysty podgląd wszystkich postów. Z kolei od strony użytkownika - wygląd archiwum Livejournala jakoś zawsze bardziej mi się podobało. Blogger proponował mi w tym przypadku kilka różnych możliwości prezentacji archiwum, ale żadna z nich nie przypadła mi do gustu. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że znajdą się osoby, które wolą wygląd archiwum na Bloggerze bardziej od tego z Livejournala.
Wynik po rundzie VII:
Livejournal 1 punkt
(za ładniejszy wygląd archiwum widocznego dla użytkownika)
Blogger 1 punkt (za bardziej przejrzysty wygląd archiwum w panelu administracyjnym)

Wynik końcowy:
Livejournal 6 punktów
Blogger 14 punktów


WYGRYWA: BLOGGER


Podsumowując: mimo kilku niedopracowanych rzeczy, Blogger prezentuje się dużo lepiej od Livejournala. Co ważne, z Google'owego bloga z łatwością będą korzystać zarówno osoby nie znające HTML-a, jak i bardziej "zaawansowani" użytkownicy. Blogger daje naprawdę sporo możliwości i nie narzuca wielu ograniczeń. Dodatkowo, na blogu Google'a nie wyświetlane są żadne reklamy, które mogłyby psuć graficzny wygląd całości strony.

Mnie samej początkowo trudno było przestawić się na Bloggera, ale w obecnej chwili zauważam, że to tworzenie postów w Livejournalu sprawia mi nieco większy problem. Napiszę nawet, że zastanawiam się nad tym, czy nie przenieść Dyrdymał na serwer Google'a. Póki co ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęłam, ale już ostrzegam, że coś takiego może kiedyś, w przyszłości nastąpić.
Tags: blog, technologia
Subscribe

 • To już jest koniec!

  Nie tylko koniec roku, ale także koniec blogowania. Dzisiejszy wpis jest bowiem ostatnim na Dyrdymałach na Livejournalu. Ale spokojnie, nie wpadajcie…

 • Dyrdymałowy rozłam jedenasto-listopadowy

  Wiem, że to głupie, ale czekałam z wszystkim, o czym wam zaraz napiszę do dzisiaj, bo przecież data jest fantastyczna. Dyrdymały Filmowo-Serialowe…

 • Livejournal vs. Tumblr

  Minął już miesiąc odkąd zaczęłam używać Tumblra, czas więc na porównanie tego serwisu z Livejournalem. Runda I: Zakładanie nowego konta Na…

Comments for this post were disabled by the author